23 Kasım 2010

Dinledik, yazdık: Daft Punk- Tron Legacy OST

Bizim kostümler Tron ortamına da uygun diyor
Türk rockstarların dünyaca ünlü emsalleri konusunda bir lafı vardır, "adamlar küçükken garajlarında gitar çalmaya başlıyorlar, bilekleri bile buna göre şekilleniyor, neredeyse rock yapmak doğal ortamları" gibilerinden. Benzer şeyi Fransız elektronikçiler için söylesek yanlış olmaz herhalde. Artık Fransa'da her evde televizyon yerine turntable mı var bilemiyorum ama en kablo dostu millet olarak dünyanın en büyük elektronik gruplarından Daft Punk'ı yetiştirmiş olmak bambaşka bir şey olsa gerek.

Defaaten anlattığım üzere, hayatımda ilk kez, bir konsere normal bir insan olarak girip azılı bir fan olarak çıktığım yegane ortamdı, 2007'de Kuruçeşme Arena'da verdikleri konser. Birkaç saatlik set hayatımın en unutulmaz dakikalarını yaşatmıştı bana. Sonuç, senelerdir eskimeyen bir robot aşkı ve "bir daha nerede göreceğim ben sizi a dostlar" sızısı. Sağa sola robot resimleri yapıştırma arzusunun önlenemez yükselişi.

Dazed and Confused yeni sayısı
Uzun bir süre kendilerinden haber alınamadı, taa ki geçtiğimiz aylarda sevdiğimiz gruplardan Phoenix'in Madison Square Garden'da verdikleri konsere kadar. Çat diye çıkıp "If I Ever Feel Better"da grupla birlikte çaldılar. Millet kudurdu (ben hırsımdan tırnaklarımı yedim.) Walt Disney'in 16 Aralık'ta vizyona girecek Tron Legacy'si için soundtrack kaydettiklerini biliyorduk. Dün Spin kendi kritiğini yazdı. Dazed and Confused da üç boyutlu bir Daft Punk kapağı yaptı. Anlaşılan o ki ekip Electroma'dan sonraki en büyük promosyon dönemine girişti. Bendeki heyecan tavan yaptı, tabii ki.

Soundtrack 7 Aralık'ta yayınlanacak ama bir kısmını dinleme şansım oldu. Bir ara fanlar fazla heyecandan fake şarkıları atsalar da, şimdilerde orijinal şarkıları "malum ortamlarda" bulmak mümkün.

İlk klip "Derezzed"in ağızlara bir parmak bal çalan kısa videosunu biliyoruz. Şarkının orijinali 4:09'luk. Tam bitti diye oturuyorsunuz, şarkı yeniden taramalıyı tüfeği takıp sizi ayağa kaldırıyor. Tabii esasında toplam 22 şarkı (hatta bu oran iTunes'da +2, special edition'da +5'e yükseliyor) mevcut ve hepsi filme ait olduğu için filmi izlemeden dinlemenin, hatta izledikten sonra bile kimi şarkıları dinlemenin pek bir anlamı yok. "Adagio for TRON", "Disc Wars", "Overture" ve "The Grid" bana beklediğim Daft Punk kafasını vermedi. (Filmi izledikten sonra verebilir tabii bilemem.) Ama "TRON Legacy (End Titles)" o bildiğimiz, Spin'in deyimiyle "future-funk" sound'uyla hayli sağlam şarkı.

"Beni gene de soundtrack falan kesmez, sizden taş gibi albüm, sonra da yeni bir piramitle yeniden İstanbul'a bekliyorum canlarım benim" diye mesaj attım, bakalım yanıt verecekler mi? Hehehe.

Daft Punk- End Titles (TRON Legacy)